lietuvybes-issaugojimo-atminties-zenklai-vilniuje_57_01704889652-898cb2eceabc91455619561edd15eb32.jpg

Lietuvybės išsaugojimo atminties ženklai Vilniuje

5
28
- Jolita Šukelienė
  • Lietuvių k. ir literatūra,
    Istorija,
    Pilietiškumas
  • 9 klasei
  • Lauke
  • Simono Daukanto a.
  • Mokytojas
  • 3 val.

Ką atmena Vilnius apie lietuvybės išsaugojimą?

Tai lietuvių k. ir istorijos pamoka, kurios metu mokiniai sužinos apie istorines asmenybes J. Jablonskį, M. Mažvydą, S. Daukantą ir kt. Išgirs apie jų indėlį puoselėjant ir saugant lietuvių kalbą lietuviškos spaudos draudimo metais ir vėliau.

Užduotys, sukurtos orientacinio žaidimo principu, ves į su šiomis asmenybėmis susijusias Vilniaus vietas: Jono Jablonskio skverą, „Vilniaus žinių“ spaustuvę, pirmąją Vilniaus lietuvių gimnaziją, Lietuvos nacionalinę filharmoniją, Marijos ir Jurgio Šlapelių namą-muziejų, Konstantino Sirvydo skverą, Vilniaus universitetą, Simono Daukanto aikštę.

Mokiniai susipažins su čia esančiais istoriniais ir architektūriniais objektais, juose vykusių įvykių svarba lietuvybės saugojimo laikotarpiu.

Pamokos metu mokinius lydi du mokytojai. Mokiniai užduotis atlieka dvejomis grupėmis. Pirmą užduotį atlieka mokykloje, po to viena grupė vyksta į J. Jablonskio skverą, kita - į S. Daukanto aikštę. Atlikusios užduotis, grupės susitinka Daukanto aikštėje. Mokykloje gauta ir atlikta užduotis nurodo kur mokiniai turi važiuoti iš mokyklos. Mokiniai atlikę užduotis, pamokos apibendrinimui susitinka Daukanto aikštėje, vieną grupę į aikštę atveda užduotis, o kitą grupė atvyksta nuo paskutinio objekto į Daukanto aikštę.
Preliminari trukmė apie 3 val..

Iliustracijai panaudota Žygimanto Gedvilos nuotrauka, šaltinis https://shorturl.at/amozL.

Susipažinti su lietuvybės saugojimo istorija, atminimo vietomis Vilniuje.

PASIRENGIMAS. Mokiniams išdalinamas pamokos objektų sąrašas, mokiniai pasirengia apie šiuos objektus papasakoti klasės draugams.

Veikla: Mokiniai suskirstomi į dvi grupes.
Pradedama pirmą užduotį spręsti mokykloje, tada kai ji išsprendžiama, mokiniai suranda geriausią būdą nuvykti prie objekto, o pasiekus objektą, burtų keliu arba mokytojo nuožiūra vienas iš mokinių arba keletas mokinių pasakoja kitiems apie objektą, prie kurio atvyko. Po to mokiniai iš mokytojo gauna antrą užduotį, ją išsprendžia ir radę kaip nuvykti prie reikiamo objekto, vyksta. Pasakojimo ir užduočių sprendimo schema kartojasi, kol randami ir aplankomi visi objektai, bei išsiaiškinama kaip jie susiję su Lietuvių kalbos saugojimu ir istorinėmis asmenybėmis.

Pamokos pabaigoje mokiniai turi nurodyti tris jiems labiausiai su Lietuvių kalbos išsaugojimu susijusius objektus, bei paaiškinti kodėl pasirinko būtent juos. (Refleksiją gali atlikti žodžiu arba parašydami lapelyje). Pamoka baigiama Daukanto aikštėje. Vieną grupę į aikštę atveda užduotis, o kita grupė atvyksta nuo paskutinio savo objekto į Daukanto aikštę.

Komunikavimo
Kultūrinė
Kūrybiškumo
Pažinimo
Pilietiškumo
Socialinė
Skaitmeninė

Didysis Vilniaus seimas;Spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo laikotarpis (1864-1904 m.),;Nacionalinis judėjimas Lietuvoje: žemaičių bajorų kultūrinis sąjūdis ir katalikų bažnyčios veikla XIXa.;

Senamiesčio seniūnija, Simono Daukanto a.